INFORMACJE I ARTYKUŁY

Mai 30

Polski Ład 2.0 - Powrót Chaosu

Jak wszyscy pamiętamy rządzący na początku roku wprowadzili Polski Ład, który powinien nazywać się Polski nieŁad, ale wybaczmy im ten błąd w nazewnictwie. Polski Ład składał się z szeregu zmian w systemie podatkowym, który wprowadził chaos.

Kwi 29

Przekształcenie działalność jednoosobowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

Wiele osób tworzy swoją firmę jako jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ wydaje im się to łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze. Kiedy jednak firma zaczyna przynosić dochody, albo ma szansę na szybszy rozwoju większość ludzi zastanawiają się jak zmienić formę swojego przedsiębiorstwa z jednoosobowej działalności na spółkę. W tym artykule przybliżymy Wam ten proces i wyjaśnimy dlaczego warto to zrobić.

Mar 11

Płatność Bezgotówkowe od 2023

Witam wszystkich, w tym tygodniu pogadamy o kolejnych zmianach i obowiązkach, które nakłada na nas “Polski Ład” - najlepsza ustawa stulecia. Opiszemy Wam pokrótce jak od 2023 roku zakupy powyżej 20 tys złotych będą musiały być rejestrowane niezależnie od tego czy kupującym jest firma czy osoba prywatna.

Lut 11

Przymusowa zmiana wspólnika

Witamy wszystkich w kolejnym artykule na temat spółek z o.o.. W tym tygodniu mieliśmy zamiar kontynuować temat polskiego ładu, ale rząd ciągle go zmienia, naprawia i kara przedsiębiorców, dlatego też nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Zajmiemy się więc tematem przymusowej zmiany wspólnika w spółce.W ogóle czy jest ona możliwa, jak ją wykonać oraz z czym to się wiąże. Zapraszamy do lektury.

Sty 14

Polski Ład i PIT-2

Witamy wszystkich w pierwszym artykule w 2022 roku. Mamy nadzieję, że ten nowy rok będzie udany pomimo ciężkiego początku z powodu Polskiego Ładu, albo jak kto woli, Nieładu. W tym artykule postaramy się wyjaśnić o co chodzi z kwotą wolną od podatku, składką zdrowotną oraz Pit-2.

Gru 10

Deklaracja ZUS DRA

Witamy wszystkich w kolejnym artykule na naszej stronie. W tym tygodniu jest on dosyć krótki i jest raczej informacyjny. Chcemy wszystkim przypomnieć, że od przyszłego miesiąca powraca deklaracja DRA, dlatego teraz wyjaśnimy co to jest oraz dlaczego mamy ją wysłać. A raczej nasi księgowi.

Lis 19

Zawieszenie działalność Gospodarczej

Witamy wszystkich, w tym tygodniu powiemy jak zawiesić działalność gospodarczą i dlaczego warto to zrobić.

Paz 29

Okres wypowiedzenia

Witam wszystkich w kolejnym artykule naszej kancelarii. W tym tygodniu omówimy czym jest okres wypowiedzenia, ile powinien wynosić i jak go obliczyć.

Paz 08

Wezwanie do Zapłaty co to jest ?

Wezwanie do zapłaty to dosyć prosty dokument, którego wiele osób się obawia, ale czym tak naprawdę jest i czy ma jakąś moc sprawczą odpowiemy w tym artykule.

Wrz 10

Kim jest Syndyk

W procesie upadłości spółki często pojawia się osoba, którą nazywamy syndykiem. Kim on dokładnie jest i jakie ma zadanie oraz uprawnienia wyjaśnimy w tym artykule.

Sie 27

Co to jest Monitor Sądowy i Gospodarczy

Dzisiaj przedstawimy Wam kolejną porcję informacji i wskazówek na temat spółek i jej długów. W tym tygodniu odpowiemy na dosyć proste pytanie, a mianowicie czym jest monitor sądowy i gospodarczy oraz co tam możecie znaleźć.

Sie 13

Długi Firmy - Jak sprawdzić kontrahenta

Wiele firm wpada w kłopoty finansowe nie tylko z powodu błędnych decyzji, ale przede wszystkim dlatego, że kontrahenci nie płacą w terminie lub w ogóle. O ile kilkudniowe opóźnienie w płatności nie powinno być problem, to według statystyk aż 50% przedsiębiorstw ma ponad 60 dniowe opóźnienie w płatności swoich zobowiązań.

Sie 06

Jak ogłosić upadłość

Prowadzenie własnej firmy może i powinno przynosić zysk jej właścicielom, ale nie zawsze tak jest. W przypadku, gdy firma zaczyna popadać w długi i mieć problemy z płynnością, przedsiębiorca powinien wiedzieć jak ogłosić upadłość oraz czym ona taka naprawdę jest.

Lip 30

Skup Spółek Informacje

W tym tygodniu odpowiemy na pytania, które często dostajemy na temat skupu spółek z zadłużeniem. Artykuł odpowie, jak wygląda procedura oraz jak długo to trwa. Zaczynamy.

Lip 16

Zakres działań komornika przy upadłość firmy

Czasami jest tak, że firma upada i właścicielom wydaje się, że od razu będą mieli do czynienia z komornikiem. Często zadłużona firma nie wie jak przeprowadzić postępowanie upadłościowe oraz jaką rolę pełni w niej komornik. W tym artykule postaramy się nakreślić obowiązki i uprawnienia jakie on ma.

Lip 02

Jak funkcujonuje spółka w likwidacji

Priorytetem każdego przedsiębiorcy jest dobrze prosperująca firma. Spółkę zakłada się po to, by ją rozwijać, poszerzać kontakty biznesowe, zdobywać nowych klientów i ciekawe współprace oraz czerpać zyski z pełnego zaangażowania, wysiłku i pracy włożonej w prowadzenie własnej działalności.

Cze 18

Powody Rozwiązania Spółki

Zakładając działalność gospodarczą i budując markę od podstaw każdy nastawia się na sukces i rozwój, co oczywiste, ale może zdarzyć się tak, że z różnych przyczyn będziemy chcieli zamknąć spółkę. Nie każdy jednak wie, jakie moga być powody rozwiązania spółki więc dzisiaj przybliżymy ten temat.Zapraszamy do przeczytania.

Cze 11

Przedawnienie roszczeń wobec członków zarządu

W przypadku likwidacji spółki, rozpoczęcia postępowania upadłościowego, restrukuryzacji firmy czy przekształcenia form prawnych działalności gospodarczej automatycznie pojawiają się pytania o odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania finansowe spółki i przedawnienie roszczeń wobec zarządu. Dzisiaj więc przybliżymy ten temat. Zachęcamy do zapoznania się z treścią poniżej.

Maj 28

Artykuł 299 k.s.h

Dzisiaj przyjrzymy się artykułowi 299 k.s.h i wyjaśnimy czego dotyczy. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem poniżej.

Maj 21

Likwidacja Masy Upadłości

W ubiegły piątek pisaliśmy czym jest masa upadłości, a dzisiaj przybliżymy etapy jej likwidacji. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

Maj 14

Masa Upadłości

W poprzednim artykule wyjaśnialiśmy czym jest postępowanie upadłościowe, a dzisiaj zajmiemy się masą upadłości, tym co wchodzi w jej skład, kto ją ustanawia i nią zarządza i kiedy ustaje jej byt.

Maj 07

Postępowanie upadłościowe

Rozpoczynając własną działalność przedsiębiorca snuje plany o sukcesie, o zdobywaniu dobrej i ugruntowanej pozycji na rynku oraz o pomnażaniu zysków. Każdy liczy na pomyślny wiatr w żaglach i udany rejs po meandrach biznesu. Tymczasem życie pisze swoje scenariusze i bywa, że firma mająca wielkie plany na pszyszłość nieoczekiwanie znajduje się na skraju bankructwa i grozi jej postępowanie upadłościowe. Na czym polega postępowanie upadłościowe i kiedy można je rozpocząć wyjaśniamy w tekście poniżej. Zapraszamy do przeczytania.

Kwi 23

Likwidacja

Likwidacja spółki z o.o. to częste rozwiązanie, które wprowadza się przy restrukturyzacji firmy bądź zmianie formy prawnej prowadzonej działalności. Jak wygląda procedura likwidacji spółki z o.o. , z jakiego powodu najczęściej się po nią sięga i na czym polegają czynności likwidacyjne działalności, aż po wykreślenie jej z rejestru KRS wyjaśniamy w tekście poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Kwi 16

List Referencyjny

Nie każdy pracownik odchodzi z pracy w negatywnej atmosferze. Rozstania z pracodawcą bywają z różnych powodów i najczęściej odbywają się za obopólną zgodą. Chcąc wesprzeć pracownika w rozwoju jego dalszej przyszłości zawodowej można wręczyć mu list referencyjny. Bywa też, że pracownik sam prosi o jego napisanie. Co to jest list polecający, jak powinien wyglądać i co zawierać wyjaśniamy w tekście poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Kwi 09

Świadectwo Pracy

Każdy z kim zostaje rozwiązana umowa o pracę lub komu ona wygasła powinien otrzymać świadectwo pracy. Kiedy musi ono zostać wydane, jakie informacje zawierać i co robić w sytuacji, kiedy występują w nim błędy, wyjaśniamy w tekście poniżej. Zapraszamy do zapoznania się z nim.

Mar 26

Urlop

Jak to powiadają ''praca ma swoje trzy zalety: wypłatę, piątek i urlop''. Urlop kojarzy się z wypoczynkiem, odnawianiem energii i nabieraniem sił, tymczasem urlopy bywają różne.

Mar 19

Podatek od darowizny

W życiu bywają różne sytuacje i zdarza się, że przedsiębiorca na rozkręcenie biznesu lub jego dalsze prowadzenie otrzymuje pieniądze od rodziców lub bliskich. Jednak nie każdy z obdarowanych wie czy od otrzymanej darowizny musi zapłacić podatek. A taką wiedzę warto posiadać choćby po to, by uniknąć w przyszłości nieprzyjemnych spotkań z fiskusem. Każdego, kto jest zainteresowany tym, czy od darowizny od rodziców należy odprowadzić podatek, kiedy, od jakiej kwoty i w jakiej sytuacji, zapraszamy do tekstu poniżej.

Mar 12

Czym jest spółka jednoosobowa

O tym czym jest spółka jednoosobowa, kto ponosi odpowiedzialność za jej zobowiązania i jak wyglądają sprawy księgowe i podatkowe związane z jej prowadzeniem można dowiedzieć się z poniższego tekstu. Wszystkich zainteresowanych tematem zapraszamy do przeczytania. Spółka jednoosobowa jest najprostszą formą działalności gospodarczej.

Mar 05

Delegowanie obowiązków

Piątek zarezerwowany jest dla dłuższych artykułów, których tematy mają przybliżyć kulisy prowadzenia i funkcjonowania przeróżnych jednostek gospodarczych w świecie biznesu. Dzisiaj poruszymy temat delegowania obowiązków w pracy.

Lut 26

Umowy Cywilnoprawne

Każdy pracodawca, który zatrudnia osoby w oparciu o umowy cywilnoprawne musi odprowadzać składki do ZUS i rozliczać się z US. Wyjaśnimy dzisiaj, jak krok po kroku, tym się zająć. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

Lut 19

Umowa toolingu

Umowa toolingu nie jest pojęciem powszechnie znanym, ale z racji tego, że przynosi wiele korzyści przedsiębiorcom, przyjrzymy się jej bliżej w poniższym tekście i wyjaśnimy na czym polega. Zapraszamy do przeczytania.

Lut 12

Szkolenia BHP

Niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności, każdy pracodawca ma obowiązek zorganizowania szkoleń BHP swoim pracownikom. Celem tych szkoleń jest poznanie zasad bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy i kształtowania jej właściwych warunków, aby przeciwdziałać wypadkom i chorobom zawodowym w środowisku pracy. Szkolenia muszą odbywać się wyłącznie w czasie pracy i na koszt pracodawcy. Podzielone są na dwa rodzaje: wstępne i okresowe.

Lut 05

Mikrorachunek Podatkowy

W życiu pewne są tylko podatki, a skoro już o nich mowa, to od roku podatnicy są zobowiązani regulować wpłaty do Urzędu Skarbowego za PIT, VAT i CIT za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego.

Sty 29

Delegacje Służbowe

Przedsiębiorcy prowadząc własną firmę muszą liczyć się z wyjazdami służbowymi w celach nawiązania intratnych współprac, pozyskania nowych klientów lub szkoleniowych i poszerzających kompetencje i umiejętności swoje lub pracowników. W związku z tym pojawia się pytanie, jak rozliczać się z tych służbowych delegacji i jak je dokumentować. Wątpliwości rozwiewamy w naszym artykule. Zapraszamy do przeczytania.

Sty 15

Refakturowanie

Refakturowanie nie posiada swojej oficjalnej definicji w przepisach prawa podatkowego, ale wsytępuje w codzienności przedsiębiorców. Zatem na czym ono polega i kiedy po nie sięgać odpwiemy w poniższym artykule.

Sty 08

Remanent

Czy remanent powinien być sporządzany raz w roku, a może częściej ? Odpowie na to poniższy tekst. Zapraszamy do lektury.

Gru 18

Zawieszenie Działalności

Zdarza się, że przedsiębiorca podejmuje decyzję o zawieszeniu prowadzonej działalności gospodarczej z powodu nienajlepsze sytuacji finansowej firmy. Czas takiego zawieszenia może być bezterminowy lub okresowy, ale nie krótszy niż 30 dni. Ale co w sytuacji, kiedy termin zawieszenia dobiega końca lub sytuacja spółki na tyle uległa poprawie, że właściciel chce wznowić jej działalność? Gdzie wtedy należy zwrócić się i jakie podjąć kroki? Na te pytania odpowiemy poniżej.

Gru 11

Kody PKD

Prowadząc własną działalność każdy przedsiębiorca musi określać kody PKD. Czym one są i kiedy się ich używa wyjaśniamy w tekście poniżej.

Gru 04

Gwarancje Bankowe

Każdy przedsiębiorca chce, by jego spółka wypadła wiarygodnie w świecie biznesu i zdobyła opinię zaufanej, solidnej firmy wśród klientów, ale nie jest pewny od czego zacząć. I tu pomocnym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z gwarancji bankowej. Co to jest gwarancja bankowa, jak ją pozyskać i ująć w kosztach dowiecie się Państwo z poniższego tekstu.

Lis 27

Outsourcing i po problemie

Często zdarza się, że spółki, które coraz lepiej prosperują i poszerzają swoją działalność w ramach oszczędności czasu i redukcji kosztów sięgają po outsourcing. Co to jest, na czym polega i jakie są jego plusy oraz minusy wyjaśniamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

Sie 21

Spółka z o.o. w domu

Gdy zakładamy swoją pierwszą firmę najczęściej na miejsce jej rejestracji wybieramy własny dom, mieszkanie. Znacznie rzadziej na jej miejsce wybieramy wynajem przestrzeni gospodarczych (jeśli możemy tego uniknąć), albo biuro wirtualne z adresem.

Lip 31

Jak zamknąć Spółkę z o.o.

Założyć spółkę już umiemy, a co należy zrobić, by ją zlikwidować i wyrejestrować z KRS ?

Lip 17

BIK – czy spółki powinny się go bać ?

Biuro informacji kredytowej jest jednym z głównych elementów, które określają czy uda nam się uzyskać pożyczkę dla swojej firmy. Problem polega na tym, że wielu przedsiębiorców myli BIK z rejestrem dłużników. Dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć ten temat.

Lip 10

Prezes Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

W poprzednim artykule opisaliśmy czym jest zarząd oraz kto może być jego członkiem. W tym tygodniu zajmiemy się funkcją prezesa, czy jest ona konieczna, jakie są jej obowiązki i odpowiedzialność.

Cze 26

Czym jest zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W tym artykule przedstawimy czym jest zarząd w spółce, jego obowiązki, przywileje oraz odpowiedzialność. Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć to fakt, że spółka z o.o, jest osobą prawną.

Cze 19

5 Błędów które najczęściej popełnia się prowadząc własną firmę

W tym tygodniu zajmiemy się błędami, które szybko mogą doprowadzić spółkę z o.o. do upadku. Na podstawie doświadczenia w ratowaniu upadających spółek, nasza kancelaria stworzyła listę 5 najczęstszych błędów przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Oto one:

Maj 29

Biała Lista Podatkowa VAT

Dostaliśmy zapytanie czym jest „biała lista podatników VAT”. Dlatego ten artykuł poświęcimy na wyjaśnienie co to jest, dlaczego powstało oraz czy ma sens dla spółek z o.o.

Maj 22

Dla Kogo Spółka Partnerska

W tym tygodniu będziemy zajmować się spółką partnerską. Jest to bardzo nietypowa forma działalności gospodarczej i dotyczy tylko osób z wolnych zawodów.

Maj 15

Co to jest spółka Jawna

Spółka jawna to najprostszy i najbardziej elastyczny sposób zakładania spółki. Spółka osobowa, która najczęściej jest stosowana przy niedużej ilości wspólników, zazwyczaj w działalnościach rodzinnych, gdzie jest duże zaufanie do wszystkich udziałowców.

Maj 08

Co to jest spółka Akcyjna

Tak, jak w każdy piątek i dzisiaj mamy dla Was artykuł o spółkach. Jeśli macie jakieś pytania, a nie znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule, piszcie do nas.

kwi 24

Co to jest spółka Komandytowa

Często słyszy się o numerze KRS, sędzi z KRS, ale są tacy, którzy nie są do końca pewni, co to znaczy . Otóż KRS to skrót od Krajowy Rejestr Sądowy. Są to rejestry prowadzone przez sądy rejonowe. Funkcjonują one na mocy ustawy z 1997 o Krajowym Rejestrze Sądowym.

kwi 17

Co to jest KRS

Często słyszy się o numerze KRS, sędzi z KRS, ale są tacy, którzy nie są do końca pewni, co to znaczy . Otóż KRS to skrót od Krajowy Rejestr Sądowy. Są to rejestry prowadzone przez sądy rejonowe. Funkcjonują one na mocy ustawy z 1997 o Krajowym Rejestrze Sądowym.

kwi 3

Jak zarządzać firmą

Skuteczne zarządzanie firmą wymaga całego szeregu umiejętność i czasu. Wiele przedsiębiorstw z chwilą, w której staje się większe, są zarządzane tylko w oparciu o dane finansowe, ponieważ dogłębna analiza wszystkich elementów firmy może być po prostu zbyt czasochłonna. Problem z takim sposobem zarządzania polega na tym, że te wskaźniki pokazują tylko efekt końcowy, a nie powody i przebieg. Jeżeli kierownictwo będzie reagowało tylko na ten element szybko może się okazać, że przegapiło, albo dużą okazję, albo wprowadziło firmę w krytyczną sytuację. Dlatego przedsiębiorstwa powinny starać się zarządzać w oparciu o tzw. strategiczne karty wyników.

mar 27

Jak założyć spółkę

Najprostszą, najszybszą i najlepszą opcją dla osób chcących rozpocząć swoją działalność gospodarczą jest zakup już gotowej i czystej firmy z ograniczoną odpowiedzialnością. Mimo, że jest to duża część naszej działalności, to chcemy w tym artykule też przedstawić jak wygląda dokładnie proces samodzielnego tworzenie spółki z o.o.

mar 20

Zadłużona Firma

Gdy firma przestaje przynosić przychody, a zobowiązania rosną wielu przedsiębiorców nie wie co ma robić i nie podejmuje żadnych skutecznych czynności, by ratować swoją sytuację. Jako właściciel firmy każdy ma pewną odpowiedzialność w stosunku do swoich pracowników, klientów oraz kontrahentów.

mar 13

Restrukturyzacja

Jest dla spółki sposobem zmiany niekorzystnej sytuacji, w której obecnie się znajduje. Wiele firm, mimo że ma dobry pomysł na działalność gospodarczą, nie jest w stanie osiągnąć zadawalających wyników finansowych. Takie spółki zadłużają się, a właściciele nie wiedzą jak mają wyjść z trudniej sytuacji.

mar 6

Kupię spółkę

Bardzo wiele osób myślących o rozpoczęciu działalności gospodarczej zastanawia się jaką formę powinna ona mieć. Jedną z dostępnych opcji jest stworzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. To obecnie najpopularniejsza forma prowadzenia działalności w Polsce.

mar 4

Likwidacja spółki

Proces likwidacji spółki krok po kroku Welcome to your blog post. Use this space to connect with your readers and potential customers in a way that’s current and...

lut 28

Niepotrzebne spółki

Sposoby zamknięcia działalności Jeśli posiadasz

lut 18

Sprzedaż spółek

Pośrednictwo w obrocie przedsiębiorstwami, z historią obrotów lub bez. Dla firm obsługujących biznes, profesjonalizm ma szczególną wartość. Dlatego...