Zawieszenie działalność gospodarczej

Witamy wszystkich, w tym tygodniu powiemy jak zawiesić działalność gospodarczą i dlaczego warto to zrobić.

Nim przejdziemy do meritum, przypominamy, że jeśli Wasza firma upada, a Wy nie wiecie jak zabezpieczyć majątek przed komornikiem, skontaktujcie się LTD Broker- skup zadłużonych spółek. Gwarantują zabezpieczenie majątku prywatnego, pełną dyskrecję oraz szybkość działania. Nie czekajcie, skontaktujcie się jeszcze dzisiaj.

Zawieszenie działalność gospodarczej

Na wstępie ustalmy dlaczego oraz kto może zawiesić swoją działalność gospodarczą. Otóż może zrobić to każdy, kto wstrzymuje prowadzenie swojej działalności gospodarczej na określony czas i nie chce płacić składek ZUS za ten okres, w którym jej nie prowadzi.

Firmę można zawiesić na czas określony lub nieokreślony, wybór należy do właściciela. Warto przy tym pamiętać, że okres zawieszenia nie może być mniejszy niż 30 dni. Działalność nie może być zawieszona jeśli przedsiębiorca zatrudnia ludzi, wyjątkiem są osoby na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. W każdym innym przypadku, by móc zawiesić swoją działalność należy zwolnić wszystkich pracowników.

Aby dokonać zawieszenia działalności gospodarczej należy złożyć do Urzędu Gminy dokument CEIDG-1, na którym należy wybrać odpowiednią rubrykę na temat zawieszenia. W tym formularzu wypełniamy od kiedy wchodzi zawieszenie oraz na jaki okres (nie krótszy niż 30 dni). Dokument można złożyć drogą elektroniczną lub też osobiście. Technicznie to wszystko, ponieważ to gimna wyśle do ZUS informację o zawieszeniu, a ten na adres działalności informację o wyrejestrowaniu płatnika składek. Od daty podanej na formularzu nie musimy już płacić składek. To nie oznacza, że nie możemy nic robić ze swoją firmą.

Sprawa wygląda mniej więcej tak, że działalność gospodarcza od daty zawieszenia nie ma prawa wystawiać nowych faktur, przyjmować zamówienia itp, ale wszystkie rzeczy sprzed tej daty działają normalnie, to znaczy, możemy przyjmować zaległe wpłaty czy też wykonywać zaległe zlecenia. Możemy również sprzedawać majątek firmy itp. i mimo zawieszenia podlegamy ciągle kontrolom skarbowym oraz zaleceniom sądowym (mimo, że firma jest zawieszona).

Tak pokrótce ma się sprawa z zawieszeniem działalności gospodarczej. Na koniec zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Prowadzimy skup zadłużonych spółek.