Polski Ład 2.0 - Powrót Chaosu

Jak wszyscy pamiętamy rządzący na początku roku wprowadzili Polski Ład, który powinien nazywać się Polski nieŁad, ale wybaczmy im ten błąd w nazewnictwie. Polski Ład składał się z szeregu zmian w systemie podatkowym, który wprowadził chaos.

Polski Ład wersjsa 2
Polski nieŁad

Zanim przejdziemy dalej pamiętajcie, że jeśli Wasza spółka jest obecnie zadłużona i chcielibyście się jej pozbyć, ale nie wiecie jak, skontaktujcie się z nami. Pośredniczymy w sprzedaży zadłużonych spółek i znajdziemy nabywcę, który będzie chciał przejąć Twoją firmę razem z jej długiem.

By ratować sytuację rządzący postanowili dokonać bardzo nietypowej operacji. Od 1 lipca ma obowiązywać Polski Ład 2.0. ‘’ulepszona” wersja pomysłu. Sam pomysł takich zmian w środku roku podatkowego, to dosyć nietypowe rozwiązanie, ale może tym razem im się uda.

Teraz spójrzmy na tom, co dokładnie to ulepszenie ma wprowadzić:

  • wolna kwota od podatku pozostaje na poziomie 30 tys zł
  • obniżenie stawki PIT z 17% do 12%
  • pozbycie się ulgi dla klasy średniej
  • likwidacja podwójnego naliczania zaliczek na podatek
  • możliwość zmiany systemu opodatkowania w trakcje roku dla niektórych przedsiębiorców “poszkodowanych” przez Polski Ład 1.0
  • poprawienie oświadczenie PIT-2

To są według nas główne zmiany, które wprowadza ulepszony Polski nieŁad 2.0. Z perspektywy laika obniżona stawka pit z 17% do 12% wydaje się być najważniejsza, ale prawda wygląda trochę inaczej. Dla osób, które zarabiają minimalną krajową lub troszkę powyżej, ta zmiana nie przyniesie żadnych korzyści, ponieważ ich wynagrodzenie już było zwolnione z opodatkowania.

Ważniejsza jest możliwość zmiany formy opodatkowania dla tych przedsiębiorców, którzy dokonali zmiany na początku roku pod wpływem oryginalnej wersji ustawy. Warto udać się w czerwcu do swojej księgowej i zapytać, która forma opodatkowania będzie się opłacała po zmianach bardziej.

W praktyce wszystkie te zmiany nie będą miały dla podatników jakiegoś niesamowitego znaczenia, według nas są one wprowadzane po to, by pozbyć się głupich pomysłów z oryginalnej wersji. I tak naprawdę to wszystko, co można powiedzieć o Polskim Ładzie 2.0. Liczymy, że za chwilę nie będzie potrzebna aktualizacja tej wersji.

Mamy nadzieję, że artykuł Wam się podobał i zapraszam do przeczytania innych na naszej stronie.