Spółka Akcyjna

Tak, jak w każdy piątek i dzisiaj mamy dla Was artykuł o spółkach. Jeśli macie jakieś pytania, a nie znajdziecie odpowiedzi w naszym artykule, piszcie do nas.

Spółka Akcyjna
Spółka Akcyjna

Gdy słyszymy o spółce akcyjnej od razu myślimy o giełdzie, ale nie jest to poprawne myślenie. Nie każda spółka akcyjna musi być notowana na giełdzie, ale za to każda notowana na niej, musi nią być. Ten rodzaj spółek kapitałowych jest dosyć uniwersalny i może nam służyć do prowadzenia wszelakiego rodzaju działalności.

By założyć ten rodzaj działalności należy udać się do notariusza i utworzyć status spółki, nie umowę. Statut musi mówić o tym jak spółka jest skonstruowana, jakie są jej organy i ich zakres odpowiedzialności oraz o kwocie kapitału, minimalna kwota to 100 000 tys zł. Będzie też mówił o akcjach oraz wartości jednej z nich, nie niżej niż 1 gr. Do tego w statusie musimy określić siedzibę firmy, kto jest w zarządzie (czy to osoby, czy też firmy), rodzaje akcji. Są to minimalne informacje, które powinny znaleźć się w dokumentach założycielskich spółki.

Gdy już załatwimy wszystkie formalności u notariusza i wniesiemy kapitał zakładowy, to musimy udać się do KRS gdzie na rejestracje tego rodzaju spółki będziemy musieli czekać do 6 miesięcy. Do tego należy jeszcze dokonać wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Po wykonaniu tych czynności należy teraz tylko czekać, aż KRS dokona wpisu, który pozwoli nam działać.

W spółce akcyjnej akcjonariusze nie odpowiadają za zobowiązania, odpowiada sama spółka do kwoty kapitału zakładowego. Członkowie rady nadzorczej odpowiadają za wszelkie działania na szkodę spółki lub niezgodne z prawem. Zarząd odpowiada przed spółką jak i wierzycielami.

Zaletą Spółki Akcyjnej są akcje. Dzięki nim firma może łatwo pozyskiwać inwestorów i dodatkowe środki, a akcjonariusze mogą zarobić i sprzedać swoje udziały. Do tego istnieje możliwość wejścia na giełdę (aczkolwiek to wiąże się z bardzo dużymi obostrzeniami). Jeśli chcecie wiedzieć bardo szczegółowo, jak ma wyglądać status spółki akcyjnej napiszcie, a podamy przykłady.

Nasza kancelaria ltdbroker.pl, jest po to, by Wam pomagać. Jeśli macie zadłużoną spółkę i nie wiecie co robić, skontaktujcie się z nami, a my pomożemy. Gwarantujemy wyjście z trudnej sytuacji. Prowadzimy skup zadłużonych spółek.