Jak przekształcić działalność jednoosobowa w spółkę

Wiele osób tworzy swoją firmę jako jednoosobową działalność gospodarczą, ponieważ wydaje im się to łatwiejsze, tańsze i bezpieczniejsze. Kiedy jednak firma zaczyna przynosić dochody, albo ma szansę na szybszy rozwoju większość ludzi zastanawiają się jak zmienić formę swojego przedsiębiorstwa z jednoosobowej działalności na spółkę. W tym artykule przybliżymy Wam ten proces i wyjaśnimy dlaczego warto to zrobić.

Zmiana firmy w spółkę
Przekształcenie działalności jednoosobowej w spółkę

Zanim przejdziemy dalej, pamiętajcie,że jeśli posiadacie firmę z długami i chcecie się od niej uwolnić, skontaktujcie się z naszą kancelarią. LTD Broker pomoże Wam znaleźć osobę, która zgodzi się przyjąć Waszą działalność razem z długami, a Was uwolni od problemu. Gwarantujemy dyskrecję, legalność i szybkość działania. A teraz wracamy do artykułu.

Na początku wytłumaczę, dlaczego warto przekształcić swoją działalność gospodarczą na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Otóż przejście na spółkę z o.o. to przede wszystkim zmniejszenie odpowiedzialności właściciela.

Osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą odpowiadają za nią całym swoim majątkiem więc jeśli firma popadnie w długi, to majątek prywatny właściciela jest użyty do spłacenia tych długów. W przypadku spółki z o.o. sprawa wygląda inaczej. Odpowiedzialność jest ograniczona do wkładu, który został wniesiony do spółki i w związku z tym powstaje pewna bariera bezpieczeństwa przed utratą majątku prywatnego. Ważne jest jednak to, że ta bariera działa tylko jeśli firma była prowadzona właściwie, a długi nie powstały z błędów w jej prowadzeniu lub też nadużyć. To jest główny powód do przekształcenia swojej działalności w spółkę, aczkolwiek nie jedyny.

Drugim powodem, dla którego warto albo czasami nawet należy przekształcić swoją firmę w spółkę, to chęć pozyskania wspólników i dodatkowych funduszy. Przykładowo, prowadzimy małą drukarnię, a sąsiad obok studio graficzne. Chcemy połączyć nasze firmy więc przekształcenie jest wręcz konieczne, by każdy miał po 50% spółki.

Dlaczego w ogóle warto zmienić naszą działalność na spółkę z o.o., dlaczego po prostu nie założyć nowej spółki i już? Otóż nowa spółka jest wygodnym rozwiązaniem tylko w sytuacji, w której nie mamy już nabytych jakichś praw czy kontaktów, przykładowo linii kredytu w banku lub określonych zezwoleń. W przeciwnym razie nowa spółka, to konieczność zdobywania tego wszystkiego od początku.

Przekształcenie to proces, który pozwala nam na kontynuowanie prowadzenia działalności gospodarczej bez konieczności jej zamykania lub zawieszania.

Gdy dokonujemy przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o to na początku musimy stworzyć plan przekształcenia, do którego musimy załączyć projekt statutu spółki, majątek firmy razem z jego wyceną, sprawozdanie finansowe i projekt oświadczenia o przekształceniu działalności.

Gdy plan będzie gotowy należy udać się do Krajowego Rejestru Sądowego, aby dokonać zgłoszenia. Następnie trzeba zgłosić wniosek o wyznaczenie biegłego do sprawdzenia naszego planu. Gdy ten wyda nam swoją opinii i będzie ona pozytywna musimy udać się do notariusza, by powołać władze spółki i stworzyć akt założycielski. Potem konieczne jest złożenie wniosku o ogłoszeniu przekształcenia w KRS i Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Przekształcenie będzie miało miejsce, gdy nasz wpis pojawi się w rejestrze KRS. Co ważne, spółka dostanie nowy Nip i Regon, a wciągu 7 dni od otrzymania informacji o wpisie należy dokonać wykreślenie z CEIDG.

Formalnie to już wszystko. Jak widać proces nie jest łatwy, a do tego nie jest tani więc zachęcam do założenia od razu spółki z o.o. , a nie działalności gospodarczej, by ułatwić sobie życie. To tyle na dzisiaj, życzę Wam udanej majówki.