Płatność bezgotówkowa od 2023

Witam wszystkich, w tym tygodniu pogadamy o kolejnych zmianach i obowiązkach, które nakłada na nas “Polski Ład” - najlepsza ustawa stulecia. Opiszemy Wam pokrótce jak od 2023 roku zakupy powyżej 20 tys złotych będą musiały być rejestrowane niezależnie od tego czy kupującym jest firma czy osoba prywatna.

Płatność bezgotówkowa od 2023
Płatność bezgotówkowa od 2023

Zanim przejdziemy dalej pamiętajcie, że jeśli Wasza firma ma długi, a Wy już nie chcecie jej prowadzić możecie się z nami skontaktować. Prowadzimy skup zadłużonych spółek, gwarantujemy przejęcie Twojego biznesu razem z jego długami, pełną dyskrecję oraz legalność. Zapraszamy do kontaktu.

Ok, i tak od roku 2023 jeśl jesteśmy firmą lub też prowadzimy działalność gospodarczą nie będziemy mogli przyjąć płatności powyżej 20 tys złotych w gotówce w przypadku jednej transakcji. Ustawa mówi wprost, że nie będzie można jej rozbić na mniejsze kwoty i tak ominąć ten zapis.

Wygląda mniej więcej to tak, że jeśli towar lub usługę chcemy kupić za powyżej 20 tysięcy konieczne będzie dokonanie przelewu, płatność kartą itp. Wielu Polaków pomyśli, że mogą rozbić transakcje na mniejsze, ale ustawa zabrania tego i nawet jeśli sprzedawca stworzy szereg faktur na różne transakcje, gdzie kwota będzie mniejsza, to pamiętajcie, wszystko zależy od skarbówki. W jednym urzędzie urzędnik może przymknie oko, ale w drugim już niekoniecznie, a kara za takie praktyki to grzywna do 5000 zł.

Do tego Państwo postanowiło, że wszystkie płatności kartą muszą być podłączone do kasy online, wyjątek to firmy, które stosują stare kasy, które jeszcze działają tylko na papierze lub też mają wbudowaną pamięć. Wszyscy nowi przedsiębiorcy będą mieli ten wymóg jeśli pozwalają na płatność kartą, a co więcej jeśli ich terminal nie pozwala na to, to muszą sami kupić sobie nowy.

I to tak naprawdę tyle jeśli chodzi o płatność bezgotówkową od 2023 roku. Zmiany wydają się być małe, ale dosyć znaczące oraz kosztowne. Warto o nich wiedzieć i się odpowiednio przygotować. Do usłyszenia w kolejnym poście.