Jaki jest okres wypowiedzenia

Witam wszystkich w kolejnym artykule naszej kancelarii. W tym tygodniu omówimy czym jest okres wypowiedzenia, ile powinien wynosić i jak go obliczyć.

Okres Wypowiedzenia
Okres Wypowiedzenia

Ale zanim przejdziemy do samego artykułu pamiętajcie o tym, że jeśli Twoja firma ma długi, a Ty już nie chcesz jej prowadzić, ale nie wiesz jak się pozbyć problemu, to skontaktuj się z nami. Ltd Broker prowadzi skup zadłużonych spółek, gwarantujemy zabezpieczenie Twojego majątku oraz pełną anonimowość. Teraz wróćmy do artykułu.

Okres wypowiedzenia wchodzi w grę, gdy jedna ze stron chce zakończyć stosunek pracy. Jest to o tyle ważne, że ten okres chroni i pracownika jak i pracodawcę przed nagłymi zmianami w pracy. Okres ten dotyczy umowy o pracę na czas nieokreślony, określony i próbny, a jego długość jest zależna od stażu pracy.

Wygląda on następująco dla umowy o pracę:

  • 2 tygodnie jeśli pracownik pracował krócej niż 6 miesięcy
  • 1 miesiąc jeśli pracownik pracował dłużej niż 6 miesięcy
  • 3 miesiące jeśli pracownik pracował dłużej niż 3 lata

A w przypadku umowy próbnej:

  • 3 dni robocze jeśli pracownik był zatrudniony na krócej niż 2 tygodnie
  • 1 tydzień jeśli pracownik był zatrudniony na dłużej niż 2 tygodnie
  • 2 tygodnie jeśli pracownik był zatrudniony na 3 miesiące

Tak to wygląda jeśli chodzi o okres wypowiedzenia, a teraz jak jest liczony. Okres wypowiedzenia określa nam od kiedy i jak liczymy go. I tak, jeśli okres to miesiąc i więcej, to liczymy go od początku następnego miesiąca, w którym wypowiedzenie było złożone. Jeśli wynosi on tydzień i więcej, to liczymy go od następnej niedzieli po złożeniu. W ostatnim przypadku, czyli dni roboczych, liczymy go od pierwszego dnia roboczego po złożeniu wypowiedzenia.

Mamy nadzieję, że materiał Wam się podobał i był pomocny. Zapraszamy ponownie.