Spółka w Mieszkaniu a podatek od nieruchomośći

Gdy zakładamy swoją pierwszą firmę najczęściej na miejsce jej rejestracji wybieramy własny dom, mieszkanie. Znacznie rzadziej na jej miejsce wybieramy wynajem przestrzeni gospodarczych (jeśli możemy tego uniknąć), albo biuro wirtualne z adresem.

Spółka w Mieszkaniu a podatek od nieruchomośći
Spółka w Mieszkaniu a podatek od nieruchomośći

Oczywiście decyzja o wyborze własnego domu na siedzibę firmy wiąże się przede wszystkim z obniżeniem kosztów prowadzenia działalności, a nawet możliwością oszczędności dzięki wpisaniu kosztu wynajmu mieszkania, domu do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i dopisania ich do kosztów uzyskania przychodu. Mimo, że ma to bez wątpienia duże zalety, to warto również pamiętać o jednym dużym dodatkowym koszcie, który może powstać. Mówię tutaj oczywiście o podatku od nieruchomości, który zależnie od przeznaczenia nieruchomości różni się od siebie znacząco.

Jeśli na miejsce prowadzenia działalności gospodarczej wybierzemy swój domu lub mieszkanie, to o tym fakcie jesteśmy zmuszeni poinformować urząd gminy. Gmina następnie na tej podstawie może dokonać zmiany w wysokości opodatkowania tej nieruchomości. Stawki, które gmina może wybrać dla nieruchomości są co roku zmieniane i ustalane według rozporządzenia ministerstwa finansów. W 2020 roku maksymalna stawka podatku od nieruchomości dla powierzchni mieszkalnych to 0,81 zł od m2, z kolei dla powierzchni gospodarczych ta stawka jest astronomicznie wyższa i wynosi 23,90 zł z metra kwadratowego. Ta ogromna różnica może szybko zjeść wszystkie oszczędności i korzyści z prowadzenia firmy w domu.

Teraz bardzo ważną rzeczą, o które trzeba pamiętać, to fakt że prowadzenie działalności gospodarczej z domu nie oznacza przekształcenia jej w powierzchnię gospodarczą. Dokładne informacje o tym, co powoduje zmianę z powierzchni mieszkaniowej na gospodarczą można znaleźć w Prawie budowlanym. Upraszczając, jeśli wydzielimy jakąś powierzchnię tylko do działalności gospodarczej (jak gabinet lekarski, biuro do przyjmowania klientów itp.), to tym samym wymusimy zmiany warunków bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotnych, higieniczno-sanitarnych, ochrony środowiska, ale jeśli nasza działalność w domu nie będzie wiązała się z większymi zmianami i głównie składała się z faktu trzymania dokumentów w domu i pracy na komputerze, nie musimy się obawiać zwiększonego podatku od nieruchomości.

Zanim zakończę ten artykuł, pamiętajcie, że jeśli Wasza spółka z o.o. jest zadłużona, grozi jej upadłość i nie wiecie co robić, aby uwolnić się od długów, skontaktujcie się z nami. Nasza kancelaria pomaga w takich sytuacjach. Chronimy przed wierzycielami i stawiamy na dyskrecję www.ltdbroker.pl